About
LA PERLA
Yachts Details
39.00 M / motor yacht
- Guests: 16
- Crew: 9
- Cabins: 8
CHARTER RATES
HIGH SEASON
(July & August)
90,000
+ APA (30%) + VAT 13%
LOW SEASON
(Until July / From September 1)
80,000
+ APA (30%) + VAT 13%
* Otium Yachts strives to provide accurate and up-to-date information regarding yacht availability and pricing. However, yacht owners may adjust their rates without prior notice. While we aim to ensure all details are as accurate as possible, we reserve the right to change listed prices at any time. For the most current rates and availability, please contact us directly.
LA PERLA
CONTACT US TO CHARTER THIS YACHT
CHECK AVAILABILITY
REQUEST INFORMATION
REQUEST FURTHER INFORMATION
Yachts Details
LA PERLA, is an elegant boutique yacht crafted to offer the highest standards of service, comfort, and style. Designed to host up to 16 guests, LA PERLA features 8 spacious double cabins, each with ensuite bathrooms, satellite TV, private balconies, and stunning sea views. With a dedicated crew of 9, guests enjoy personalized service, delicious Mediterranean cuisine, and a relaxing atmosphere. Whether unwinding in the stylish lounge or enjoying the sun deck’s Jacuzzi, LA PERLA is the perfect way to comfortably explore the Croatian coast.
KEY FEATURES
- Elegant Guest Cabins: Eight double cabins, each with ensuite bathrooms, satellite TV, and private balconies.
- Fresh, Local Cuisine: Mediterranean dishes made with daily-sourced ingredients for fresh, flavorful meals.
- Comfortable Social Spaces: A stylish lounge with a bar, perfect for dining or relaxing.
- Experienced Crew: A skilled crew of 9 focused on providing attentive, personalized service.
- Private Tender and Zodiac: Includes an 8m luxury tender and a smaller Zodiac for easy shore transfers and coastal trips.
GENERAL
| LOA | 39,70 m |
| Beam | 7,6 m |
| Draft | 3,9 m |
| Built | 1976 / refit 2023 |
| Hull construction | Steel |
| Deck material | Teak |
| Engines | Bolnes 8 DNL, 800 rpm,1200 hp, 882 kw |
| Electricity | 24 V / 2220 V |
| Air condition | Each room has its own thermometer and adjustable air conditioning. |
| Generators | 2 x Cat C 4.4 |
| Cruising speed | 10 knots |
| Maximum speed | 13.5 knots |
| Crew | 9 |
| Cruising area | Adriatic sea |
Amenities
AC
Basic workout equipment
Coffe machine
Toiletries
Jacuzzi
WiFi
Library
Toys
Tender boat Highfield 780 with Honda 250 HP, Zodiac 3,60 with Suzuki 20 HP
Wakeboard
Stand Up Paddle Board x 3
Fishing equipment
Snorkelling Equipment
Inflatable platform for water toys
Kayak
Jetski
SeaBob On request