About
CASABLANCA
Yachts Details
61.00 M / mini cruiser
- Guests: 36
- Crew: 11
- Cabins: 18
CHARTER RATES
SEASON A
(June 28 - August 30)
99,000
+ APA (30%) + VAT
SEASON B
(June 21 - 28)
86,000
+ APA (30%) + VAT
SEASON C
(May 31 - June 21 / August 30 - September 13)
80,000
+ APA (30%) + VAT
SEASON D
(Until May 31 / from September 13)
74,000
+ APA (30%) + VAT
* Otium Yachts strives to provide accurate and up-to-date information regarding yacht availability and pricing. However, yacht owners may adjust their rates without prior notice. While we aim to ensure all details are as accurate as possible, we reserve the right to change listed prices at any time. For the most current rates and availability, please contact us directly.
CASABLANCA
CONTACT US TO CHARTER THIS YACHT
CHECK AVAILABILITY
REQUEST INFORMATION
REQUEST FURTHER INFORMATION
Yachts Details
Casablanca will give you incredible comfort for 36 persons, a lounge bar with a piano, an open terrace, and 18 extraordinarily equipped cabins with a service that will satisfy the most demanding guests. Exceptional liveaboard spaces, 250 square meters of open area for leisure and sunbathing, a sauna, a wellness zone with massage on board, and a sundeck bar are just some of the ship Casablanca's facilities.
KEY FEATURES
- Unique Layout: Casablanca boasts a distinctive layout with 2 x Master cabins, 2 x Double cabins with a single bed, 4 x Double cabins, 5 x Convertible Double to Twin cabins, and 5 x Twin cabins.
- Individualized Comfort: Despite its capacity, Casablanca is committed to individualized comfort. This focus on individual comfort makes Casablanca stand out among other luxury maritime options.
- Exceptional Facilities: The ship offers exceptional facilities, including a lounge bar with a piano, an open terrace, and 18 well-equipped cabins that satisfy the needs of even the most demanding guests. Liveaboard spaces, a sauna, a wellness zone with onboard massage, and a sundeck bar contribute to a luxurious and enjoyable experience.
- Stability and Spacious Interiors: The combination of stability and ample space adds to the allure of the ship.
- Water Enthusiast's Paradise: For those who love water activities, Casablanca offers an array of water toys, including a JetSki.
GENERAL
| LOA | 61,00 m |
| Beam | 8,80 m |
| Draft | 3,00 m |
| Built | 2016 |
| Hull construction | Mahogany, Stainless steel |
| Deck material | Teak |
| Engines | "Scania" type engines, 2 X 550 Hp |
| Electricity | 24 Volt electrical system, 220 Volt shore supply connection |
| Air condition | Separate control in each cabin |
| Generators | 2x30 kW, 22 kW, installed ultra silencer |
| Cruising speed | 10 knots |
| Maximum speed | 13 knots |
| Crew | 11 |
| Cruising area | Adriatic sea |
ACCOMMODATION
| Number of guests | 36 |
| Number of cabins | 18 |
| Cabin configuration | 2 x Master, 2 Double + single bed, 4 x Double, 5 x Convertible Double to Twin, 5 x Twin |
Amenities
Sauna
Bar
Gym
Massage room
Sun deck with sunbeds
Deck terrace
Indoor restaurant
Lounge piano bar
Massage pool (8 pax)
Wellness and gym zone
Toys
SeaBob x 2
SUP board x 6
Jetski
Wakeboard
Inflatable platform for water toys