About
ROMANCA
Yachts Details
28.00 M / gulet
- Guests: 16
- Crew: 5
- Cabins: 8
CHARTER RATES
HIGH SEASON
(June 20 – August 29)
30,500
+ F&B + Extra costs
LOW SEASON
(May 16 – June 20 / August 29 – October 17)
26,900
+ F&B + Extra costs
* Otium Yachts strives to provide accurate and up-to-date information regarding yacht availability and pricing. However, yacht owners may adjust their rates without prior notice. While we aim to ensure all details are as accurate as possible, we reserve the right to change listed prices at any time. For the most current rates and availability, please contact us directly.
ROMANCA
CONTACT US TO CHARTER THIS YACHT
CHECK AVAILABILITY
REQUEST INFORMATION
REQUEST FURTHER INFORMATION
Yachts Details
Experience the magic of the Adriatic aboard Gulet Romanca, a traditional wooden family boat cherished by its owners for over a decade. Seamlessly blending elegance and relaxation, this charismatic vessel invites you to explore Croatia’s stunning coastline and islands in style. With luxurious accommodations, expansive outdoor spaces, and a range of water toys and amenities, Gulet Romanca makes sure every moment at sea is unforgettable. From sunbathing on the sundeck to dining al fresco under the stars, discover the ideal harmony of guest, ship, and sea—a love affair known as ROMANCA.
KEY FEATURES
- Elegant Cabins – Eight en-suite cabins, plus a convertible Owner’s Cabin.
- Spacious Decks – Sundeck with mattresses, pillows, and outdoor dining area.
- Modern Comforts – Indoor lounge with TV, DVD/CD player, and PlayStation 4.
- Water Adventures – Jet Ski, SUP, Wakeboard, Canoe, Water Ski, and more.
- Classic Charm – Traditional wooden boat with modern amenities.
GENERAL
| LOA | 28,40 m |
| Beam | 7,92 m |
| Draft | 3,35 m |
| Built | 1998 |
| Hull construction | Mahogany, oak |
| Deck material | Teak |
| Engines | Caterpillar 570 HP |
| Electricity | 24 V/220 |
| Air condition | All closed spaces |
| Generators | Cummins Onan 27 kw silent, Caterpillar 40 kw silante |
| Cruising speed | 9 knots |
| Maximum speed | 9 knots |
| Crew | 5 |
| Cruising area | Croatian territorial waters |
ACCOMMODATION
| Number of guests | 16 +2 |
| Number of cabins | 8 + *One extra Owner's Cabin (can be converted) |
| Cabin configuration | 8 x Double |
Amenities
WiFi
Board games
AC
Hairdryer in each cabin
Towels
Toiletries
USB connection for multimedia devices
DVD
LCD TV
iPod / smartphone device hookups
Separate crew area
Toys
Canoe
Wakeboard
Stand Up Paddle Board x 4
Snorkelling Equipment