About
COSMOS
Yachts Details
24.00 M / gulet
- Guests: 8
- Crew: 4
- Cabins: 4
CHARTER RATES
LOW SEASON
(Other periods)
15,750
+ APA (35%) + VAT (12%)
SHOULDER SEASON
(May 1st - June 14th and Sept 16th - Oct 31st)
18,200
+ APA (35%) + VAT (12%)
HIGH SEASON
(June 15th - Sept 15th)
21,600
+ APA (35%) + VAT (12%)
* Otium Yachts strives to provide accurate and up-to-date information regarding yacht availability and pricing. However, yacht owners may adjust their rates without prior notice. While we aim to ensure all details are as accurate as possible, we reserve the right to change listed prices at any time. For the most current rates and availability, please contact us directly.
COSMOS
CONTACT US TO CHARTER THIS YACHT
CHECK AVAILABILITY
REQUEST INFORMATION
REQUEST FURTHER INFORMATION
Yachts Details
A masterpiece of traditional craftsmanship with a graceful elliptical stern, COSMOS combines classic wooden yacht charm with modern luxury. Designed to host up to 8 guests in four beautifully appointed cabins, she offers serenity, comfort, and understated opulence for unforgettable voyages.
KEY FEATURES
- 31 m traditional wooden yacht with elegant elliptical stern
- Four luxury cabins for up to 8 guests, featuring COCO-Mat mattresses
- Smart TVs with Netflix in all cabins and the main salon
- Spacious salon with refined décor and modern entertainment systems
- Handcrafted design blending rich woods, classic elegance, and modern comfort
GENERAL
| LOA | 24,80 m |
| Beam | 6,5 m |
| Draft | 2,6 m |
| Built | 1979 |
| Hull construction | Wood |
| Engines | EnginesMain Engines: 2 x CUMMINS NT380 350HP EACH |
| Air condition | Yes |
| Generators | 2 x ONAN 20Kw |
| Cruising speed | 8 knots |
| Maximum speed | 9.5 knots |
| Crew | 4 |
| Cruising area | Greece - Aegean/Cyclades Sea, Greece - Ionian Sea |
Amenities
TV
AC
Bluetooth connection
WiFi
Sound system
DVD
Starlink internet
Toys
Kayak
E-Foil
SUP board
Sea Scooter x 2
Fishing equipment
Snorkelling Equipment