About
ANGELICA
Yachts Details
30.00 M / gulet
- Guests: 10
- Crew: 4
- Cabins: 5
CHARTER RATES
HIGH SEASON
(June 27 - August 29)
21,239
13 % Croatian VAT+ F&B + Extra costs
SHOULDER SEASON
(May 30 – June 27 / August 29 - September 26)
18,585
13 % Croatian VAT+ F&B + Extra costs
LOW SEASON
(May 10 - May 30 / September 26 - October 24)
15,930
13 % Croatian VAT+ F&B + Extra costs
* Otium Yachts strives to provide accurate and up-to-date information regarding yacht availability and pricing. However, yacht owners may adjust their rates without prior notice. While we aim to ensure all details are as accurate as possible, we reserve the right to change listed prices at any time. For the most current rates and availability, please contact us directly.
ANGELICA
CONTACT US TO CHARTER THIS YACHT
CHECK AVAILABILITY
REQUEST INFORMATION
REQUEST FURTHER INFORMATION
Yachts Details
Cruise the waters of Croatia aboard Angelica, a meticulously maintained 30m wooden gulet for crewed charter. With 5 cabins accommodating 10 guests, enjoy comfort with air-conditioned, en-suite cabins flooded with natural light. The salon offers a cozy dining area, boat bar, TV, DVD, and Internet access.
Relax on the spacious deck with sunbathing mattresses or by the large dining table. A dedicated crew of 4 ensures a seamless gulet cruising experience. Bed linens, daily cabin cleaning, water toys, and more amenities are included. Immerse yourself in comfort, and exceptional service aboard Angelica.
KEY FEATURES
- Seaman-Owned Expertise: Angelica is owned and captained by a professional seaman with international shipping experience, ensuring maritime expertise and safety.
- Passionate Refit and Maintenance: Refitting and meticulous maintenance showcase Angelica's excellent condition.
- Family-Friendly Vibe: Angelica provides a delightful family atmosphere, making it an ideal choice for family charters.
- Comfortable Cabins: Accommodating up to 10 guests, Angelica's five cabins boast recent upgrades, featuring comfortable beds and enhanced ensuite facilities.
- Comfortable Living Spaces: Angelica's saloon, with a bar, settee, and entertainment systems, opens to a shaded dining area, while the aft cushioned area is a popular spot for relaxation and conversation, ensuring a comfortable and enjoyable experience for charter guests.
GENERAL
| LOA | 30,80 m |
| Beam | 6,70 m |
| Draft | 2,90 m |
| Built | 1991 (Refit: 2020) |
| Hull construction | Wood |
| Deck material | Irooko |
| Engines | Caterpilar 540 HP |
| Electricity | 220 VAC, 24 VDC |
| Air condition | Cruiseair single containing unit for each cabin 8000BTU |
| Generators | Kohler 21,5 KVA. Kohler 19,5 KVA |
| Cruising speed | 8-9 knots |
| Maximum speed | 11 knots |
| Crew | 4 |
| Cruising area | Croatian waters |
ACCOMMODATION
| Number of guests | 10 |
| Number of cabins | 5 |
| Cabin configuration | 4 x Double cabin, 1 x Twin Cabin |
Amenities
WiFi
TV
AC
Toiletries
Towels
Beach towels
Swim platform
Lounge area
Sun mats
Toys
Tender boat 5m, 60 HP
Kayak (one seater)
SUP board x 2
Wakeboard
Snorkelling Equipment