ORIY
Yachts Details
50.00 M / motor yacht
- Guests: 12
- Crew: 12
- Cabins: 6
CHARTER RATES
HIGH SEASON
LOW SEASON
ORIY
Yachts Details
Introducing ORIY, an extraordinary motor yacht set to launch in June 2026. Built in Croatia by the esteemed Ante Ercegovic, she is crafted for adventures across the world’s seas, designed to accommodate up to 12 guests
Guests will be captivated by the spacious main deck lounge, complete with a bar and comfortable seating that leads to a large swimming platform featuring a pool and beach club. The upper deck offers an outdoor lounge ideal for relaxation and dining, featuring a large round table for 12, sunbeds, and a lounge area. The sun deck is designed for ultimate leisure with sunbeds, a jacuzzi, BBQ facilities, and a sunbathing area on the bow. Axa will be equipped with an array of water sports equipment including jet skis, Zodiac, sea-bobs, e-foils, etc. ensuring endless fun on the water.
Inside, ORIY boasts a large main salon with round sofa for social gatherings and a large dinning table, an upper salon - skylounge with a bar, lounge area and TV, and accommodations that include one Master Suite with an office and balcony, one VIP Cabin with a walk-in wardrobe, and four Guest Cabins. Additional amenities such as a gym and sauna enhance the onboard experience.
Ante Ercegovic's legacy as a seventh-generation captain shines through in ORIY'S design and service standards. With his dedication to excellence and the impeccable reputation of his previous yachts Navilux and Omnia, ORIY is poised to set the new bar for luxury yachting in Croatia. What sets ORIY apart is its innovative approach and design; it represents something different and new on the Croatian yacht scene. Ante and his family are once again pioneers of a new era in luxury yachting.
KEY FEATURES
- Expansive Outdoor Spaces: Main deck lounge with a bar, large swimming platform with a pool, and a beach club for relaxation and fun.
- Elegant Dining and Lounging: Upper deck with a round dining table for 12, sunbeds, and a lounge area ideal for outdoor meals and gatherings.
- Leisure-Driven Sun Deck: Sunbeds, jacuzzi, BBQ facilities, and a sunbathing area on the bow, designed for ultimate relaxation.
- Luxury Accommodations: Master Suite with an office and balcony, VIP Cabin with a walk-in wardrobe, and four Guest Cabins with en suite bathrooms.
- Adventure and Wellness: Fully equipped gym, sauna, and water sports gear.
GENERAL
| LOA | 49,98 m |
| Beam | 8,95 m |
| Draft | 2,45 m |
| Built | 2026 |
| Hull construction | Steel Grade “A” |
| Deck material | Irokko Wood |
| Engines | 2x CATERPILLAR C32 |
| Electricity | 400 V |
| Air condition | Separate control |
| Generators | 3 x CATERPILLAR C4.4 |
| Cruising speed | 12 knots |
| Maximum speed | 16 knots |
| Crew | 12 |
| Cruising Area | Mediterranean |
ACCOMMODATION
| Number of guests: | 12 |
| Number of cabins: | 6 |
| Cabin configuration: | 1 x Master Suite, 1 x VIP Cabin, 4 x Guest Cabin |
Amenities
AC
Bar
BBQ
Beach club
Beach towels
Coffe machine
Day head
Entertainment System
Gym
Hairdryer in each cabin
International license
Jacuzzi
Safe Box
Sauna
Stabilisers at anchor
Stabilisers underway
Surround sound system
Swim platform
Toiletries
WiFi
Dining Area
Flatscreen TV in every cabin
Hardtop shade
High-quality linen
High-speed internet network
Lounge area
Outside dining area on the aft
Separate crew area
Spacious lounge area with cushions on the aft
Sun deck with sunbeds
Minibar
Watermaker x2 400L/H
Toys
E-Foil
Jetski x 2
SeaBob x3
Stand Up Paddle Board x2
Snorkelling Equipment
Kayak 2 person x2
Tender boat Brig 8m with 2x 250 Yamaha